Moudrosti našich předků

aneb jak se dříve  včelařilo.


Co má dělati  včelař v květnu.

     Vítej Vesno! Na kobercích květů i my slaviti budeme hody při plných číších sladiny. K tomu cíli doma vykonáme přípravy. Hospodář rozšíří nám plodiště a potlačením horečky rojivosti povzbudí pud stavební přidáním rámků s voštím, neb začátky mezistěn, i celými mezistěnami.

Při stavbě zapomenou včelky na rojení. Když stromoví obsypáno květem, tu jest čas, aby vystavěly nejvíc plástů. Když zavěsím celou mezistěnu mezi plodové plásty, tu obsednou včely tuto mezistěnu s obou stran a netrpíce mezer, za několik hodin ji vystaví.

Chceš-li docíliti rojů, tu omezím plodiště zúžením, medníku neotevřu a tak včelky stísněny, brzy se vyrojí. Přírodní roj přikrmuji, aby rychle sám budoval a abych ho k snůšce ještě mohl využitkovat.

Kdo chce medu, ten otevřením medníku odděleného od plodiště mřížkou královskou uvolní včelám a ony vtáhnou na plásty, které jsme jim v medníku připravili. Stačí, je-li v medníku 5 plástů. Jakmile spatřím med na plástu posledním, vsunu mezi plásty jeden prázdný a včelky rychle jej opraví a medem naplní.

Milý příteli! Chystej úly na roje a připrav pomalu medomet a s klidem čekej věci, které přijíti mají!

                               Ze zápisního včelařského kalendáře pro země Koruny české na obyčejný rok 1914.


  

                                     

   

  .


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky